HRAJTE SI!

Nejenom odpočinek, čtení knížek a sledování praskajícího ohně je hygge.

Hygge jsou i hry! A teď mám na mysli společenské hry.

I když luštění křížovek u krbu má taky něco do sebe…

 

V dnešní době počítačových her by se mohlo zdát, že společenské hry ztrácí na oblibě, ale vůbec tomu tak není. Deskové hry v nás totiž probouzejí jiné emoce a proto je často vyhledáváme za jiným účelem. Společnost STEM/MARK provedla výzkum zkoumající oblibu společenských her a výsledek ukázal, že 84% internetové populace (15-59 let) hraje deskové hry. 66% dotázaných navíc uvedlo, že hraje hry kvůli legraci při hraní a jen 15% kvůli pocitu vítězství.

 

Společenské hry nám přinášejí spoustu nezapomenutelných zážitků, dobrou náladu a hlavně pocit družnosti a pospolitosti. Mnoho z nás vzpomíná jak hrálo do nekonečna Člověče, nezlob se nebo nejrůznější karetní hry – doma, na chalupě nebo na dovolené s rodiči. A bylo to hygge.

 

Každý rok jezdíme s kamarády do Rakouska na opuštěnou chatu v horách. Vyškrábat se do ní trvá asi půl hodiny po strmé zledovatělé cestě. Ale ten pocit, když se tam dostanete a rozhlédnete po krajině, je k nezaplacení. Rok od roku navíc klesá množství času stráveného na nedalekých sjezdovkách a zvyšuje se čas, který trávíme společně na chalupě. A deskové hry jsou toho neodmyslitelnou součástí. Večer po ježdění nebo slunění se na sněhu vždycky zatopíme v kamnech, nalijeme si pivo (místní rakušáci se nám smějí, když nakládáme do lanovky sudy piva a říkají „Á, jedno pivo“), víno nebo čaj a vytáhneme hry. Navíc se i ustálilo, kdo jaké hry bere – vždycky se těšíme až kamarád přiveze hru Dixit, někdo jiný Scrabble, Activity nebo karty. Vždycky se strašně nasmějeme a nikoho nezajímá, kdo zrovna vyhrál. (I když nikdy nezapomenu jak náš holčičí tým jednou rozdrtil kluky ve hře Activity a ti museli vyběhnout do sněhu jenom v trenkách :)).

 

Často se mi doma stane, že jsem to já, kdo ostatní přemlouvá, abychom si šli něco zahrát. Vlastně je mi jedno, jestli je to prší nebo třeba Jenga – důležité je, že jsme všichni spolu, bavíme se a když si k tomu ještě uděláme kakao a přikusujeme domácí koláč, tak je to prostě dokonalé hygge.

 

A jakou hry máte rádi vy? (protože zásob her není nikdy dost ????)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení