Hygge manifest část 1.

Jak ještě lépe pochopit Hygge a proniknout do jeho tajemství? Prezident Institutu pro výzkum štěstí (to zní jako práce snů!) Meik Wiking sepsal rovnou celý Hygge manifest. A takovému prezidentovi já věřím:).

 

Prvním z deseti bodů je navození příjemné atmosféry. Následuje zaměření se na přítomnost. Dalšími velmi lákavými kroky k nastolení té správné Hygge pohody jsou potěšení, pohodlí a útočiště. Na to navazují body, které souvisí s tím, že Hygge je vždy lepší prožívat s ostatními lidmi než osamoceně. Touto možná nejdůležitější složkou Hygge jsou rovnost, vděčnost, soulad, příměří a pospolitost.

 

Samozřejmě se nedá říct, že by se jednalo o univerzální klíč ke #štěstí nebo nějaké dogma. Nechat se navést těmito deseti body může pomoct prožít čas naplno a užít si Hyggelig ještě o trochu víc.

 

Co se atmosféry týká, tak jsou to hlavně svíčky, svíčky a zase svíčky. Zkuste si pohrát se světlem u sebe doma. Přidejte spíše více různých zdrojů teplého světla než jedno centrální. Ale nejen svíčky i malé lampičky a různá řetězová světélka umí v pokoji navodit příjemnou a intimní atmosféru, ve které se budete citít mnohem uvolněněji. Právě na tom pracuji u sebe doma, ale o tom až nějaký další článek.

 

Respektování bodu přítomnosti mě stojí asi nejvíce úsilí. Věnovat plnou pozornost tomu, co děje právě teď a tady, je v čase mobilních telefonů obtížnější. Co takhle zkusit s příchodem domů odložit mobil a zapomenout na něj? Naprosto upřímně přiznávám, že s tím mám dost často problém, ale snažím se. Mám v plánu vytvořit místo na poličce, nebo nějakou krabičku, kam bysme s manželem odkládali doma mobilní telefony a tablety, aby od nich byl klid aspoň večer. Uvidíme jak nám to bude fungovat :)

 

A co můj oblíbený bod potěšení? Jezte a pijte věci co máte rádi, aspoň občas. Odměňujte se! Jak sám Meik Wiking píše, štěstí si koupit nemůžeme, ale vždy je možnost koupit si dort a to je skoro to samé :). Já jsem rozený kavárenský povaleč, kterého ani nesnášenlivost lepku nebo v současnosti velmi vysoký stupeň těhotenství nemůže zastavit v tom, abych si návštěvy kaváren a cukráren užila :) Takže nezapomeňte #káva, #čaj, horká čokoláda, dortík, avokádový toust nebo cokoliv co Vám vykouzlí úsměv na rtech by měly mít místo ve vašem harmonogramu co nejčastěji :)

 

Pohodlí a útočiště jsou pro mě velmi úzce související body. Je toho na vás hodně, valí se povinnosti ze všech stran a pořád někdo něco potřebuje? Dle Hygge manifestu je čas zastavit, dát si přestávku a uvolnit se, schoulit se na místo, kde je vám hezky nebo kde jsou lidé, se kterými vám je dobře. Jasně, není vždy možné všechno stopnout, ale někdy stačí i jen na chvilku zavřít oči a několikrát se zhluboka nadechnout, dát si něco dobrého na chuť nebo přijít domů, obléknout svoje pohodlné domácí oblečení a pustit si oblíbený seriál. Dají se najít i trochu razantnější řešení, jako odjet na víkend mimo město nebo uspořádat několikachodovou večeři pro přátele. Možností je nepřeberné množství, stačí se jen rozhodnout :) Co pomáhá vám?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení