Svíčky

Nejsnadnější cestou k Hygge je, podle Dánů, zapálení pár svíček. Dánové jsou svíčkami prý přímo posedlý a hoří úplně všude (i ve školních třídách) a tak jsem to s nimi zkusila i já.

Svíčky mě nikdy moc nebraly, přišly v domácnosti trochu zbytečné, samozřejmě kromě vánočních svátků.

 

Jako problém se mi zdál i fakt, že obývám domácnost s jedním malým a trochu divokým malým člověkem a nechtěla jsem zbytečně zvyšovat riziko úplné destrukce našeho bytu. To jsem se ale strašně mýlila. Ač se to na první pohled nezdá, ale děti a hygge prostě patří k sobě. Děti mají dar prožívat všechny věci tak naplno a opravdově, že to strhne i dospělé okolo.

 

Nakoupila jsem různé druhy, tvary svíček a začala testovat. Nejdřív jen po večerech, kdy malý narušitel už spal. Syn ovšem brzy narazil na ohořelé svíčky a chtěl zapalovat taky. A tak to u nás začalo. Téměř každý večer v prosinci jsem doma seděli, zhasnutá úplně všechna světla a na jídelním stole rozsvíceno snad deset různých svíček. Jen tak jsme si všichni povídali, koukali jak malé plamínky tancují a jak se nám jejich záře odráží v očích. A to vše v režii nejmladšího člena rodiny! Všichni jsme si tonto čas spolu zamilovali a tím jsem se nadchla pro svíčky. Tyhle večery patří k mým nejlepším zážitkům celé letošní zimy.

 

Teď už u nás hoří alespoň jedna svíčka v průběhu celého dne, už jsem si na jejich světlo a vůni úplně navykla a můžu snad i říct, že už to jejich kouzlo chápu. Zvlášť když k nám příjdou na večeři přátelé díky světlu svíček je cítit, že atmosféra je hned mnohem uvolněnější a příjemnější než při ostrém osvětlení.

 

Až k vám příště příjdou přátelé třeba na skleničku zapalte místo běžného osvětlení alespoň deset svíček! Efekt Hygge zaručen!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení